Ергономіка кухні – вплив планування на зручність користування приміщенням

 

Мабуть, у жодній кімнаті настільки чітко не проявляються наслідки похибок на етапі створення проекту, як в зоні приготування та прийому їжі.
Ергономіка кухні неподільно пов’язана з особливостями та критеріями процесу забудови квартири або приватного помешкання.

Саме за рахунок об’єму цієї кімнати забудовники вирішують проблему збільшення габаритів інших житлових зон. Де в чому подібний підхід має свій сенс, але приходиться мати справу з неприємними наслідками – створити комфортні умови з точки зору функціональних можливостей в невеликому просторі буде значно складнішою справою.

Для запобігання при подальшому користуванні своєрідному перебуванні в постійному квесті з випробовуваннями на спритність та винахідливість, професійні дизайнери пропонують облаштувати ергономіку кухні правильно з урахуванням певних правил.

Головні робочі зони

На будь-якій кухні, незалежно від площі та конфігурації, можна виділити певні функціональні зони:

  • зона миття;
  • основне робоче місце підготовки продуктів;
  • зона приготування страв;
  • зберігання продуктів;
  • зона швидкого доступу до девайсів.

У зоні миття розташовується раковина, посудомийка, сушіння для посуду.
Робоча зона – це простір між миттям та варильною поверхнею, на якому відбувається основна діяльність з приготування страв. Зона приготування включає варильну поверхню, духову шафу. Зона зберігання – це холодильник, шафи. У зоні швидкого доступу розташовується посуд, столові прилади, кухонне начиння.

Планування кухонного приміщення

На початковому етапі робіт варто задуматися про планування кухні та вирішити, якою вона буде (залежно від габаритів та конфігурації приміщення) – лінійна, кутова, острівна або п-подібна. Розглянемо кожен варіант

Ергономіка кухні з островом

 

Такий варіант раніше застосовувався в громадських закладах харчування.
Але в наш час зростає популярність використання розміщення робочого столу посеред кімнати в звичайних оселях – будинках и квартирах.
Ефективною ергономіка кухні з островом буде в наступних випадках:

  1. Повноцінний острів підійде для площі 20-25 м 2 і більше, при цьому має бути окрема їдальня.
  2. Острів або невеликий пересувний острів підійде для площі від 15 м 2.
  3. Відмінно кухонний стіл буде виглядати на межі зон у суміщеній кухні- вітальні або квартирі-студії.
  4. Це відмінний варіант для просторих котеджів та заміських будинків.

За своїм призначенням подібний спосіб планування може застосовуватися в якості частини робочого трикутника, для заміни обідньої зони, стати головною стільницею або місцем зберігання.

Ергономіка кутової кухні

 

Один з найбільш популярних способів облаштування подібних приміщень.
Такий варіант підійде практично в усіх випадках незалежно від розмірів наявного простору та особливостей будівельного планування.
Ергономіка кутової кухні буде сприяти зручному користуванню для декількох типів кухонних гарнітурів, включно з форматом у вигляді літер Г або П. Досвідчений дизайнер вправно створить гарне поєднання найбільш прийнятних відтінків фасадів шаф, робочих стільниць, розташованих на різних рівнях антресолей.
Г-подібні зразки встановлюються під прямим кутом повздовж стін різної довжини. Такі моделі відносяться до універсального типу та можуть компонуватися з великою варіативністю.
П-подібні розміщуються біля трьох стін та мають збільшений функціонал завдяки наявності трьох поверхонь. Добре пасують для великих кімнат.

Лінійна кухня

 

Гарний вибір для кімнат з мінімальними габаритами до 9 м 2 . Всі наявні меблі та побутову техніку варто розмістити вздовж однієї із стін.
Стіл для приймання їжі нерідко з метою збереження вільного простору монтується у вигляді відкидної конструкції за форматом купе.

Декілька важливих моментів

Замовити дизайн кухні конче потрібно з урахуванням індивідуальних потреб господарів квартири. Потрібно обов'язково уточнити, чи багато часу ви проводите на кухні, що частіше використовуєте, врахувати особисті фізичні особливості, тощо.

Стандартні правила відповідають наступним критеріям: дістати та покласти кудись продукти, помити їх, обробити, приготувати та подати на стіл.
Найважливіша частина виходить між мийкою та плитою, чим більше вийде ця робоча поверхня, тим зручніше буде готувати.

Класична висота кухонних нижніх баз – 900 мм, глибина 600 мм, за допомогою регулювання товщини стільниці або ніжок можна “налаштувати”; висоту кухні під зручний розмір. Фартух займає від 450 до 600 мм залежно від типу варильної поверхні. Якщо це газ, то висота фартуха у зоні витяжки може досягати 750 мм.

Замовити дизайн проект кухні рекомендується із традиційною висотою обіднього столу зазвичай 700-740 мм. Висота барної зони може сягати 1200 мм, а проміжний варіант – це напівбарна зона висотою 900 мм, яку дуже зручно поєднувати з робочою поверхнею в приміщенні.

Дизайн маленької кухні в «хрущовці»

Звичайно, про багато дизайнерських забаганок доведеться забути. Але незважаючи на обмеженість простору, результат буває напрочуд привабливим, якщо застосувати лише кілька простих корисних порад.

При ремонті кухні у хрущовці:

  1. Використовуємо лише 2 кольори для меблів та стін.
  2. Фасади кухонного гарнітура – світлі та глянсові.
  3. Уникаємо темних та яскравих кольорів. Але якщо дуже хочеться – реалізуйте це в кухонному фартуху.
  4. Зайвими стануть візерунки та надмірне нагромадження деталей.
  5. Простір по максимуму – верхні шафи до стелі та ще кілька корисних “фішок”.
  6. Стеля біла матова.
  7. Геть все зайве зі стільниці: ховаємо, піднімаємо, підвішуємо.
  8. Забираємо міжкімнатні двері на кухні.
  9. Збільшуємо корисну робочу зону – використовуємо підвіконня як стільницю.

Варто також використати декілька елементів освітлення.

Правило робочого трикутника
Вперше поняття робочого трикутника для забезпечення високого рівня ергономіки кухні використав архітектор на прізвище Нойферт із Німеччини.
Оптимізація стосувалася трьох основних центрів: миття, варильної поверхні та холодильника.
Кожен із блоків повинен перебувати на «вершині трикутника», яким пересувається господиня. На жаль, не завжди можна реалізувати це правило через нестандартні або надто маленькі габарити кухні, суміщення з їдальнею.
Дизайни маленької кухні та більш габаритних приміщень варто розробляти за схожими принципами:

  1. Мийка. Основний активний центр. Тут проходить підготовка продуктів харчування, миття столових приладів та начиння, набір води. Тому цей блок повинен бути в центрі і бути завжди в доступі. Поряд ставиться сушіння. Від масивних тумб і ящиків варто відмовитися, тому що такі модулі тільки заважатимуть роботі.
  2. Варильна поверхня. Незалежно від типу, вона повинна бути в зоні досяжності від миття, але не ближче, ніж 80 см. На великих кухнях оптимальна відстань становить 110-130 см. Окремий варіант – винесення миття на острівний модуль.
  3. Холодильник із морозильною камерою. До цієї категорії можна віднести модулі для зберігання продуктів харчування. Бажано цю зону розмістити в кутку, щоб не було дисфункційних робочих ділянок. За правилом трикутника відстань від холодильника до миття – 1,8 м, до плити – 1,2 м.

Параметри трикутника можуть змінюватись в залежності від розміру кухні та обраного планування. Ергономіка маленької кухні має бути продумана до дрібниць, щоб кожна ділянка кімнати була функціональною.
Для багатьох пересічних власників житла актуальним є запитання – де замовити дизайн проект кухні в Києві та інших регіонах України з гарантією найбільш якісного результату.
В будь-якому випадку оптимальним вибором буде звернення до спеціалізованих студій, які володіють потрібними знаннями та практичними навичками стосовно успішного вирішення найскладніших завдань.

 

 

Ксенія

Дизайнер-візуалізатор

Кожен проект для мене – це справжній виклик в сенсі досягнення оптимального співвідношення стильного, унікального оформлення приміщення та відповідності всім побажанням клієнта.
Своєрідна візитка кожної моєї роботи – максимальне занурення в суть завдання, відчуття натхнення від вміння передати методом візуалізації духу та неповторної атмосфери вашої оселі, повністю відчути прагнення замовника. Кінцевий результат має стати осередком натхнення для господаря до нових звершень у його повсякденній діяльності.
Віримо в краще, віримо в себе та Україну! Рухаємось тільки вперед!

Олександра

Дизайнер інтер’єру. Візуалізатор

Найкращі миттєвості мого життя – це відчуття задоволення від того, що змогла надати вам допомогу в облаштуванні житла, яке є втіленням ваших заповітних мрій. А як надихає на створення нових оригінальних проектів кінцевий результат співпраці з клієнтом, який не має аналогів в сфері дизайну інтер’єру!
Нетрадиційний підхід до поставленого завдання полягає також в тому, що велика увага приділяється уточненню до найменших дрібниць особливостей характеру та звичок в сім’ї. Запропонований проект буде в повній мірі відображати ваші вподобання, будь-який предмет в інтер’єрі чи елемент декору послуговує досягненню справжньої гармонії ідеального порядку та спокою. Впевнена, що подібне оточення наповнить гарними емоціями ваші серця та думки!

Юлія

Дизайнер інтер’єру

Схильність до перфекціонізму вважаю основною рисою власного характеру. Саме завдяки цьому обожнюю створювати ідеальне середовище для свого побуту та допомагати людям облаштувати оселю, в якій завжди панує подих спокою, естетичної досконалості, комфорту в усіх деталях та елементах дизайну. Мої клієнти мають змогу відчути переваги приємного спілкування, коли до них відносяться з повагою та розумінням виниклих проблем. Саме такий підхід є головним підгрунтям для досягнення результату, який повністю виправдає ваші сподівання!

Катерина

Керівник студії дизайну інтер’єру «Tie Up Design»

З якнайкращими побажаннями спокійного мирного неба та перемоги наших ЗСУ! Вітаю всіх відвідувачів сайту нашої студії!
Створений разом з командою однодумців проект «Tie Up Design» є логічним втіленням в реальність моєї мрії про роботу в царині комплектації внутрішнього простору житлових приміщень різноманітними елементами декору, правильним підбором оздоблювальних компонентів, меблів, аксесуарів для створення гармонійної, цілісної картини, що як найкраще відповідає головній концепції оформлення приміщення та вподобанням власника.
Значний досвід в сегменті закупівель та логістичних розрахунків в поєднанні із закоханістю на все життя у вирішення завдань елегантного облаштування житлового простору знайшли своє втілення у відкритті власної студії. Тільки так з’явилася можливість дарувати кожному, хто побажає, максимальний комфорт умов проживання та відпочинку в приємній обстановці.
Ваш комфорт – це наша робота. Все від кольору до технічного оснащення повинно працювати на добробут власника житла! Забезпечувати здорову, комфортну атмосферу. Навіть втримати ваш бюджет в комфортному для вас розмірі – теж наша робота 😉
Якщо ви хочете трансформувати свій будинок чи квартиру в справжній осередок гарного настрою та комфортного перебування, звертайтеся до нас – ми знаємо як це зробити!